Jak správně vybrat lepidlo na dřevo

Jak správně vybrat lepidlo na dřevo

Na první pohled jednoduchá záležitost. Jak je to ale v případech, kdy před námi stojí rozklížená židle, stůl nebo zahradní houpačka? Co když si chceme sami postavit dřevěnou terasu a nevíme, zda budeme potřebovat hřebíky, šrouby nebo lepidlo? Jaká jsou pravidla při výběru správného lepidla?

Lepení dřeva ovlivňuje několik základních faktorů, které jsou velmi důležité při výběru vhodného lepidla. Musíme si uvědomit, jaké dřevo budeme lepit. Pozor, není dřevo jako dřevo. Nalakovaný práh se chová jinak než neupravený bukový. Lak nebo barva udělá ze savého dřeva nesavý materiál. Ten se chová jinak než dřevo a musíme zvolit jiný postup nebo i jiné lepidlo.

Dalším z faktorů je teplota při lepení. Nízké teploty znemožňují u tzv. bílých lepidel odpaření vody a u vodostálých lepidel (polyuretanových) navázání vlhkosti na lepidlo. V žádném případě nelepíme pod +5°C, doporučuji držet se nad minimální hranicí +10°C. Ideální je pokojová teplota.

Vyschlé nebo naopak velmi vlhké dřevo se také lepí velmi špatně. Suché dřevo můžeme vodou, pomocí např. rozprašovače na květiny, zvlhčit, mokré je třeba nechat vyschnout. Optimální vlhkost dřeva je u lepení bílými lepidly 8 - 12%, u lepení PU lepidly je to 10 - 18%, maximálně však 25%. 

Rozdělení lepidel

Lepidla na dřevo jsou označována podle norem na základě odolnosti vůči vodě (vlhkosti):

BISON WOOD

Označení D2 (uvádím pro jednoduchost zkrácenou ČSN EN 204 D2) nesou interiérová disperzní lepidla neodolávající vodě ani vlhkosti

BISON SUPER WOOD

Označení D3 mají lepidla interiérová s odolností proti vlhkosti (určená pro prostory s vyšší vlhkostí - sklepy, spižírny, sušárny, koupelny...), nejsou však odolná vůči trvalému působení vody. Tato lepidla jsou všeobecně známa pod pojmem bílá lepidla. Pokud na lepidle nenajdete toto označení, jde o lepidlo, které obsahuje více vody a méně lepicí složky - PVAc (polyvinylacetát). Tato lepidla jsou vhodná pro lepení papíru a kartonu i v kombinaci se dřevem, nikoli však pro pevnostní lepení dřeva.

BISON PU MAX

Označení D4 mají lepidla odolná vůči trvalému působení vody, tedy taková, která mohou být trvale vystavena i povětrnostním vlivům.

Odlišnosti ve vytvrzování

Tzv. bílá lepidla D2 a D3 vytvrzují odpařením vody (rozpouštědla). Lepidla D4 patří do skupiny lepidel s odlišným způsobem vytvrzování - do tzv. skupiny reaktivních lepidel. Vzdušná vlhkost a vlhkost vlastního dřeva nastartují chemickou reakci v lepidle typu D4, to nabude na objemu (10 až 25 % podle druhu) a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu.

Praktické použití:

K lepení a k opravám dřevěných předmětů, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, extrémní námaze a podobně, jsou určena lepidla skupiny D2 a D3. Lepené spoje nesmějí být poškozeny vymačkáním, seschnutím, “rozvrzáním" a podobně. Použití těchto lepidel vede k počátečnímu úspěchu, ale dlouhodobě nemají spoje trvanlivost (vydrží maximálně 2 až 3 týdny). Po odpaření vody zůstane ve spoji vrstva PVAc, tvrdé a nepružné lepicí složky, která se namáháním spoje rozdrtí, ze spoje se vysype a výsledek je stejný jako před lepením (opravou).

Pro opravy a lepení dřeva vystaveného povětrnostním vlivům nebo dřevěných předmětů poškozených rozvrzáním či seschnutím (židle, stoly, postele, houpačky, truhly aj.) je nutné použít lepidla typu D4. Běžně se nabízejí dvě varianty:

BISON PU MAX

TEKUTÁ lepidla vypadají téměř jako tmavý med a nabývají na objemu asi o 10 až 12 %. Jsou vhodná na opravy nábytku.

BISON PU MAX 310ml

GELOVÁ lepidla se prodávají v kartuších a nabývají na objemu asi o 20 až 25 %. Jsou vhodná pro konstrukční lepení - pergoly, schodiště, parapety, prahy a podobně.

POZNÁMKA: všechna zmíněná lepidla se nehodí k opravám a restaurování historického nábytku apod. Zde se stále používají přírodní lepidla, jako tomu bylo za časů našich předků.

Související produkty

BISON SUPER WOOD 75 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 75 g
78 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 340 g

Vysokopevnostní rychleschnoucí gelové polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 340 g
277 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 750 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 750 g
395 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 250 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 250 g
108 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 750 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 750 g
197 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 75 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 75 g
103 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 250 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 250 g
159 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.